همه چيز در مورد چاپ پوستر كاغذ ديواري

7 / 10
از 5 کاربر
صفر تا صد چاپ پوستر کاغذ دیواری
 
در این مبحث در مورد چاپ كاغذ ديواري و يا اصطلاحي كه در ايران به آن بيشتر چاپ پوستر گفته ميشود مطالبي را به زبان ساده بيان ميكنيم كه اميدواريم براي همكاران عزيز در بخش چاپ مفيد واقع شود .

 

معمولا در كاغذ ديواريهاي موجود در بازار كه به صورت آماده موجود است يک طرح بصورت بدون درز و اصطلاحا تكرار پذير به صورت مداوم تكرار ميشود و در چاپ ديجيتال كاغذ ديواري هم اين قضيه قابل انجام ميباشد ولي همواره به دليل اينكه سيستم توليد انبوه كاغذ ديواري به صورت روتاري و با استفاده از سيلندر ميباشد قيمت تمام شده چاپ ديجيتال بالاتر از آن ميباشد و توجيه اقتصادي زيادي براي چاپ كاغذ ديواريهاي ديجيتال با چنین طرحهایی وجود ندارد ( البته به دليل افزايش ناگهاني نرخ ارز و اينكه كاغذ ديواريهاي آماده وارداتي ميباشد اخيرا كمي اين قضيه توجيه اقتصادي دارد ) ، بنابرين بيشتر سيستم چاپ دیجیتال به سمت پوستر كاغذ ديواري متمركز شده است كه در واقع عكس هاي با كيفيت بالا و قابلیت چاپ در ابعاد بزرگ ميباشد به این صورت كه طرح اولیه به لت های ( نوارهای ) باريك بريده میشود که قابل چاپ روی رول کاغذ دیواری خام به عرض 107 سانتیمتر باشد و بعد ازچاپ روي ديوار كنار هم نصب و مونتاژ ميگردد به نحوی که درز بین تکه های بریده شده دیده نشود  و تصوير روي ديوار كامل شود  .
در اكثر مدلهايي كه بصورت آماده در بازار فروخته ميشوند چند سايز استاندارد وجود دارد و خريدار و نصاب کاغذ دیواری بنا به سايزديوار مدلي كه كمي بزرگتراست انتخاب ميكنند و مابقي برش ميخورد .معمولا ارتفاع سقفها حدود ٢٨٥ سانتيمتر است و در موارد كمي ٣٣٠ سانتيمتر به همين دليل سايزهاي پوستر هاي آماده جهت فروش معمولا 3x2 و 3x4 و 3x5 و 3.4x5 ميباشد . همچنین میتوان بصورت سفارشی دیوار مورد نظر را اندازه گیری کرد و دقیقا در همان ابعاد پوستر چاپ و نصب گردد .
کاغذ دیواریهای خام قابل چاپ برای پوستر معولا دارای طرحهای پس زمینه (اصطلاحا بافت)  میباشند از قبیل طرح شنی ، طرح کتان ، طرح چرمی ، طرح چوب و ... که بسته به طرحی که روی آن چاپ میشود میتوان نوع مناسب را انتخاب نمود ( برای دیدن مشخصات کاغذ های سفید قابل چاپ اینجا را ملاحظه کنید ) . البته برای چاپ با دستگاه یووی چون دستگاه دارای خاصیت چاپ رنگ سفید هست میتوان از کاغذ های نقره ای و طلایی و متالایز هم استفاده کرد .
عرض های استاندارد کاغذ هم قالبا 90 و 107 سانتیمتر میباشد که به دلیل کمتر شدن تکه های برش بیشتر عرض 107 سانتیمتر استفاده میشود و طول رول ها هم 30 و 50 متر میباشد . 
 
 
 
جهت چاپ پوستر در بازار امروزه ایران ، اكثر همكاران از دستگاههاي چاپ اكوسالونت ( مدلهاي Ultra 9100 و  Ultra 9200 شركت ويت كالر ) استفاده ميكنند و در برخي موارد از دستگاههاي چاپ يووي رول به رول ( مدلهاي  Uvip Roll و TR2220 ) استفاده ميگردد كه دستگاههاي چاپ اكو سالونت به دليل جوهر ارزانتر بيشتر مورد استفاده هستند ولي مزيت دستگاههای يووي رول به رول اين است كه توانايي چاپ برجسته و چاپ ورني موضعي براق را هم دارند . همچنین دوام چاپ با جوهر یووی بیشتر میباشد و مشکل آسیب دیدن هنگام نصب با کاردک را ندارد .
طرحهای پوستر معمولا به صورت منظره های مختلف طبیعت و یا گل های سه بعدی که در اصطلاح به گل هلندی مشهور است میباشند که هم قابل طراحی هستند و هم میتوان طرح های آماده را خریداری کرد . ( در سایت فرارنگ ، تعدادی طرح های سه بعدی و منظره با کیفیت بسیار بالا ، جهت چاپ پوستر به صورت رایگان قابل دانلود میباشند ، برای دانلود به اینجا  مراجعه نمائید ) .
در مورد برش قسمتهای سفید کنار تکه های چاپ شده میبایست دقت فراوانی کرد زیرا اگر حتی چند میلیمتر کم و زیاد برش داده شود ممکن هست هنگام نصب روی دیوار ، بین درز قسمتهای چاپ شده ، سفید دیده شود و یا قسمتهای چاپ شده دقیق به روی هم منطبق نشوند و زیبایی بصری پوستر از بین رود . 
 
 
 
چند نمونه پوستر چاپ و نصب شده روی دیوار  
 
 

                  >>> فیلم چاپ پوستر کاغذ دیواری طرح چرم با دستگاه چاپ اکو سالونت مدل Wit-Color Ultra 9100 
 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :