چه دستگاه و هدی مناسب برای چاپ کاغذ سابلیمیشن میباشد ؟

10 / 10
از 6 کاربر

 

در مورد اينكه استفاده از چه نوع هدي براي چاپ سابليميشن مناسب است بحث هاي زيادي مطرح هست و متاسفانه بسياري از همكاران فروشنده دستگاه فقط نوع دستگاه و هدي كه خود موجود دارند را به خريداران پيشنهاد ميدهند و در بسياري از موارد به دليل عدم مطالعه و آگاهي در موردچاپ سابليميشن و پارچه آن را به چاپ بنر تشبيه ميكنند و به خريدار ميگويند هدهاي چاپ بنر وقتي در مقابل جوهر سالونت دوام مياورد حتما در مقابل جوهر پايه آب سابليميشن دوام بيشتري مياورد و عمر بيشتري خواهد كرد ؟؟!!

اين جمله از بنيان اشتباه هست چون جوهر هاي سابليميشن در گذر زمان هم بسيار خورندگي بيشتري نسبت به جوهرهاي سالونت و اكو سالونت دارند و هم بحث Ph و دنسيته و چگالي رنگ در آنها بسيار متفاوت است و براي تصعيد طراحي شده اند . ضمنا سازنده هاي حرفه اي هد همانند كونيكا نسخه هاي متفاوتي از هد براي چاپ سابليمين و چاپ سالونت و بنر دارند كه همواره نسخه هد قابل استفاده براي چاپ سابليميشن و پارچه ، قيمت بيشتري دارد مثل هد Konica 512i و Konica 1024i

 

  يا شنيده ميشود كه برخي فروشندگان دستگاه چاپ ميفرمايند كه دستگاههي كه تحمل رول سنگين فلكس را دارد براي چاپ كاغذ سابليميشن كه سبك هست بسيار راحتر ميتواند كاركند و مشكلي ندارد ؟؟!!

 اين جمله هم بسيار اشتباه و نا آگاهانه است زيرا كه بحث رول باز و رول جمع كن و كشش كاغذ و سيستم جوهر رساني و ... در دستگاههاي سابليميشن بسيار متفاوت است و در صورت استفاده از دستگاههاي چاپ بنر و اكو سالونت ، براي چاپ سابليميشن به مشكلات زيادي بر خواهيد خورد .  هد هاي چاپ سابليميشن بايد از دقت بسيار بالايي هم بر خوردار باشند چونكه در صورت استفاده از هدهاي با پيكوليتر بالا و درشت پاش دانه هاي پاشيده شده روي كاغذ و پارچه مشخص خواهد شد و در چاپ پرچه اين نوع دون دون بودن قابل تشخيص چاپ براي مشتري خوش آيند نيست و قابل قبول نخواهد بود به همين دليل بايد از هدهاي با پيكوليتر پايين ( ترجيحا زير ١٠ پيكو ليتر ) استفاده كرد.

>>> پس حتما برای چاپ سابلیمیشن ،  دستگاههای استاندارد چاپ کاغذ سابلیمیشن خریداری کنید نه دستگاه چاپ بنر و یا اکو سالونت .

در رنج پیکولیترهای پایین در بین هدها میتوان از هدهای کیوسرا و ریکو GEN5 و خانواده هدهای اپسون ژاپن برای چاپ با جوهر سابلیمیشن استفاده کرد که بنا به شرایط موجود در بازار ایران ( که قیمت بسیار رقابتی است ) هدهای کیوسرا و GEN5 چون قیمتهای بسیار بالایی دارند ( در حدود 6 برابر هدهای اپسون ) همچنین کیفیت هدهای اپسون به مراتب بالاتر از هدهای دیگر هست . ضمنا جوهر سابلیمیشن مناسب برای هدهای GEN5  و کیوسرا بسیار نادر هست و دارندگان این گونه دستگاههای چاپ همواره با مشکل تامین جوهر مواجه هستند بنابرین منطقی است که از هدهای اپسون برای دستگاههای چاپ سابلیمیشن استفاده کرد .

در این میان صحبت از سرعت بالای دستگاههای با هد کیوسرا و ریکو به میان می آید که به طور مثال 2 یا 3  برابر سرعت چاپ دستگاههای با هد اپسون است ، این مطلب درست است ولی باید به این نکته توجه کرد که قیمت دستگاههای دیگر مثلا با هد کیو سرا حدود 5 برابر یک دستگاه دوهد اپسون میباشد در صورتی که سرعتی معادل 3 برابر یک دستگاه 2 هد اپسون دارد ، خوب باز هم از نطر ریسک کاری عقلانی تر است که به جای یکدستگاه با هدهای مثلا کیوسرا ، 3 دستگاه با هد اپسون خریداری گردد که هم مبلغ کمتری پرداخت شود و هم اینکه در صورت خرابی یکدستگاه، دستگاهای دیگر مشغول چاپ باشد .  

 

 

 

در بین هدهای خانواده اپسون که رایجترین آنها در حال حاضر Epson DX5 , Epson DX7 , Epson 5113 میباشند بهترین و منطقی ترین گزینه استفاده از هدهای نسل 5113 میباشد ، دلیل اینکه چرا از بین این 3 نوع هد مدل 5113 گزینه استاندارد تر و به صرفه تری است خود مقاله مفصلی است که در آینده به آن خواهیم پرداخت .

جهت مشاهده این مقاله اینجا را مطالعه کنید . 

فرارنگ تبلیغ دارای رکورد پرفروشترین دستگاه چاپ سابلیمیشن ایران با حدود 220 دستگاه نصب شده تا کنون میباشد که همگی از این نوع هد اپسون ( Epson 5113 ) استفاده میکنند .

 

جهت آشنایی بیشتر با این دستگاهها میتوانید اینجا را ملاحظه کنید . 

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :